RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...

Öğretim Üyelerimize TÜBİTAK’tan Proje Performans Ödülü

03 Aralık 2018 Pazartesi - Görüntülenme: 2088

Üniversitemiz Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Fatih YILMAZ, Doç. Dr. Selçuk DEMİR ve Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Vagif NEVRUZOĞLU’nun yaptıkları “Metal-Organik Kafes Yapılar ve Enerji Uygulamaları’’ başlıklı  112T956 Nolu TÜBİTAK-1001 projesi, TÜBİTAK-  tarafından yapılan değerlendirme sonucunda TÜBİTAK Proje Performans Ödülü’ne (PPÖ) layık görüldü.

Araştırma projesinde, depolama özelliğine sahip Metal-Organik Kafes yapılar ilk defa olarak ekonomik bakımdan ucuz maliyetli Cu2S/CdS güneş pillerinde bir bakır deposu olarak kullanıldı ve yaşam sürelerinin uzatıldı. Çalışma sonucunda elde edilen bulgular, ulusal ve uluslararası çalışmalarla kıyaslanarak ucuz maliyetli güneş pillerinin seri üretilmesi açısından değerlendirildi.

Proje bağlamında; 3 Yüksek Lisans tezi tamamlanmış olup, elde edilen bulgular ile SCI kapsamındaki dergilerde 6 adet bilimsel makale yayınlandı ve patent başvurusunda bulunuldu.. Projeden elde edilen sonuçların bir kısmı ile uluslararası kongrelerde toplam 2 adet sözlü bildiri sunumu gerçekleştirildi.

Öğretim Üyelerimizi makamında ağırlayarak ödülü kazanmış olmaları münasebetiyle tebrik eden Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Üniversitemizin adının bilimsel çalışmalarla anılmasının gurur ve mutluluk verici olduğunu söyledi.

 

 

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )