RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Rektörümüz Aksaray Üniversitesinde Konferans Verdi
23 Nisan 2019 Salı - Görüntülenme: 5232

Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Aksaray Üniversitesinde Fuat SEZGİN’i anlattı.

Aksaray Üniversitesi Rektörlüğü tarafından “2019 Fuat Sezgin İslam Bilim Tarihi Yılı” dolayısıyla 19.04.2019 tarihinde düzenlenmiş olan etkinlikte Rektörümüz, “Fuat Sezgin ve Müslümanların Bilime Katkıları” konulu bir sunum gerçekleştirdi.

Etkinliğin açılışında konuşan Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Yusuf ŞAHİN, dünya haritasına bakıldığında kuzeyde yer alan coğrafyanın daha gelişmiş, güneyde yer alan coğrafyanın ise daha az gelişmiş olduğunun görüldüğünü belirterek, “Haritayı ters çevirdiğinizde dünya tersine dönmez ama dünyaya bakışınız değişir. Haritayı çevirdiğinizde uzakdoğu denilen yer uzakbatı, kuzey denilen yer güney olur... Fuat SEZGİN, bir anlamda bizim bugüne kadar ki bilgilerimizin çarpıklığını ortaya koymuştur. Kendisine minnettarız” dedi.

ŞAHİN, bazen küçük bir oynamayla tüm algının çarpıtılabileceğini, ülkenin en önemli bilim insanlarından olan Prof. Dr. Fuat SEZGİN’in, bilgilerin çarpıklığını ortaya koyan bir isim olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Fuat SEZGİN yılını tanıtan kısa bir filmin izlenmesinin ardından kürsüye çıkan Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin KARAMAN, Fuat SEZGİN’in, son anda kıymeti anlaşılan bir değer olduğunu belirtti. 2019’da, Fuat SEZGİN’le ilgili olarak Türkiye’nin ve dünyanın pek çok yerinde değişik etkinlikler yapıldığını söyleyen Rektörümüz, “Etkinliklerin bir amacı Fuat SEZGİN’i tanımak ve tanıtmak, bir amacı da İslam-Bilim tarihini yeni nesile aktarmak ve müslümanların bilime katkılarını ortaya koymaktır.” dedi.

SEZGİN’in hayatına ilişkin bilgiler veren Rektörümüz, “Fuat SEZGİN bir akrabasının da etkisi ile Alman Şarkiyatçısı, Oryantalist Hellmut Ritter’in seminerine katılır ve seminer sonunda hayatının en önemli kararını verir. Ritter bu seminerinde, İslam coğrafyasından, İslam kültür ve medeniyetinin yetiştirdiği bilim adamlarından, onların eserlerinden bahsetmiş ve Müslüman bilim adamlarının Avrupa’nın en büyük bilim adamları seviyesinde olduğunu anlatmıştır. Bu konuşmanın ardından Fuat SEZGİN mühendis olmaktan vazgeçmiş ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ne girerek devamında akademisyen olmuştur.” diye konuştu.

27 Mayıs 1960 askeri darbesiyle birlikte Fuat SEZGİN’in üniversiteden atıldığını, 36 yaşında genç bir akademisyenken işsiz ve çaresiz kaldığını kaydeden Rektörümüz, “1961 yılında SEZGİN Almanya’ya gitmek durumunda kalmıştır. Aynı yıl, Frankfurt Üniversitesinde misafir Doçent olarak dersler vermiştir. Üniversiteden atılmasına ve ülkesinden ayrılmak zorunda kalmasına rağmen o, ülkesine hiçbir zaman darılmamış ve çalışma azmini kaybetmemiştir. İlimler Tarihi ve İslam Bilimler Tarihi konularında çok önemli çalışmalar yapmıştır. İslam Bilimler Tarihi eserini hazırlarken 60 ülkenin kütüphanesine giden SEZGİN, 400 bin cilt yazma eser incelemiş, makaleleri, eserin yazılı olduğu dille okumuştur ve 27 dil öğrenmiştir.Tamamı 17 cilt olan Arap-İslam Bilimler Tarihi kitabı ile dünya bilim tarihinin paradigmasını değiştirmiş,bilim tarihi konusunda dünyada bir otorite haline gelmiştir." ifadelerini kullandı.

Konferansın ardından Rektörümüz Prof.Dr. Hüseyin KARAMAN, Aksaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf ŞAHİN ile birlikte Aksaray Valisi Sayın Ali MANTI’yı makamında ziyaret etti.

 

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )