RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Yabancı Dil Düzey Belirleme ve 1. Yeterlilik Sınavı Hk.
05 Eylül 2023 Salı

Yabancı Dil Hazırlık Sınıfı Düzey Belirleme ve 1. Yeterlilik Sınavları, Üniversitemiz 2023-2024 akademik takviminde belirtildiği tarihte üç oturum şeklinde yapılacaktır.

1. Oturum 2 Ekim 2023 Pazartesi günü saat 10.00’da Yabancı Dil Düzey Belirleme Sınavı (Bu sınava tüm öğrencilerin girmesi zorunludur. Sınava girmeyen öğrenciler eğitim öğretime ilan edilecek seviye sınıfından başlatılacaktır. )

2. Oturum saat 13.00’de Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı (Düzey Belirleme Sınavından 70 puan ve üstü not alan öğrenciler girebilir.)

3. Oturum saat 15.30’da Konuşma Sınavı (Yeterlilik Sınavından 60 Puan ve üstü alan öğrenciler girebilir.)

Tüm Sınavlar Merkez Kampüs Fener Yerleşkesi Yabancı Diller Yüksekokulu binasında yapılacaktır, sınava girecek öğrencilerimizin aşağıda belirtilen hususlara dikkat etmeleri gerekmektedir.

1. Yabancı Dil Düzey Belirleme Sınavı
Yabancı Diller Yüksekokulumuzca okutulmakta olan İngilizce hazırlık sınıfına yeni kayıt yaptıran öğrenciler ve önceki yıllarda İngilizce hazırlık eğitiminden başarısız olup yeniden sınava girme hakkı olan öğrenciler ile yeni kayıt yaptıran isteğe bağlı (İngilizce) hazırlık öğrencileri bu sınava tabi tutulurlar. Bu sınavdan geçerli puan alamayan öğrenciler yeterlilik sınavına giremezler ve puanlarına uygun hazırlık sınıfına alınırlar.

2. Yabancı Dil Yeterlilik Sınavı
Yeterlilik sınavına girmek zorunlu değildir. Sınava girmeyen öğrencilerin herhangi bir hak kaybı söz konusu olmayıp, düzey belirleme sınavından almış oldukları nota uygun hazırlık sınıfında eğitimlerine devam edeceklerdir.
Zorunlu Hazırlık sınıfını tekrar eden öğrenciler ise düzey belirleme sınavından 70 puan ve üstü not almasalar bile yeterlilik sınavına girebilir. İsteğe bağlı yabancı dil hazırlık sınıfına yeni kayıt yaptıran öğrenciler bu sınava giremezler. Sadece İsteğe bağlı yabancı dil hazırlık sınıfından geçmiş yıllarda başarısız olan öğrenciler mezuniyetlerine kadar yapılan tüm yeterlilik sınavlarına girebilir.

3. Konuşma Sınavı
Yapılacak olan yeterlilik sınavından (2.Oturum) 100 tam puan üzerinden 60 puan ve üstü alan öğrenciler konuşma sınavına (3. oturum) girmeye hak kazanacaklardır.
Sınava gelecek öğrencilerimizin yanlarında; kalem, silgi ve resmi kimliklerini bulundurmaları zorunludur.

Yeterlilik Puanı: 
RTEÜ Yabacı Dil Hazırlık Eğitim Öğretim ve Sınav Yönergesinin 6. maddesi uyarınca yeterlilik sınavından 100 tam puan üzerinden 70 ve üstü puan almaları gerekmektedir.

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )