RTE

Alanında Uzman, Nitelikli Akademik Kadromuz Gücüne Güç Katıyor...
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ve İlk Türk Astronot Alper Gezeravcı ile Gençlik Buluşması Gerçekleştirildi
25 Mayıs 2024 Cumartesi - Görüntülenme: 876

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ile Milli Uzay Programı kapsamında "ilk insanlı uzay misyonu"nu başarıyla hayata geçiren Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, Üniversitemiz Kongre ve Kültür Merkezi Konferans Salonunda öğrencilerimizle bir araya geldi.

Söyleşi öncesi; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Rize Valisi İhsan Selim Baydaş, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Oruç Baba İnan, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, Rektörümüz Prof. Dr. Yusuf Yılmaz, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Dijitalpark Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Tahsin Engin Üniversitemiz Kongre ve Kültür Merkezi Fuaye Alanında Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Dijitalpark Teknokent Proje Pazarı kapsamında hazırlanan projelerin tanıtımı için düzenlenen etkinliğe katılarak incelemelerde bulundu. Ardından söyleşiyi gerçekleştirmek adına Konferans salonuna geçildi.

Program, Rektörümüz Prof. Dr. Yusuf Yılmaz'ın selamlama konuşması ile başladı. Savunma sanayisindeki gelişmelerin ve milli teknoloji hamlelerinin ülkemizi ilerilere taşıyacağının altını çizen Rektörümüz, bu gelişmelerin Cumhuriyetimizin 100. yılında yaşanmasından duyduğu mutluluğu belirtti.

Rektörümüz ilk Türk astronotumuz Alper Gezeravcı’nın uzay yolculuğuna ilişkin “Türk halkı olarak heyecan ve gururla yakından takip ettiğimiz bu yolculuk gençlerimize ilham kaynağı olmuştur. Buradan hareketle, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın başlatmış olduğu milli teknoloji hamlesi kapsamında yapılacak çalışmaların gün geçtikçe artacağına ve gençlerimizin ülkemizi daha da ileriye taşıyacaklarına inancımız tamdır. Şüphesiz gençlerimiz, Türk’ün gücünü ve zekâsını her daim dünyaya kanıtlayacaktır.” dedi.

Söyleşi Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’ın konuşması ile devam etti. Türk savunma sanayisinin yıllara göre gelişiminden bahseden Kacır, ülkemizin bu alanda geldiği noktanın önemine dikkat çekti. Alanda ülkemizin adını duyuracak başarıları Türk gençliğinin gayreti ile ilişkilendiren Mehmet Fatih Kacır sözlerini “Türkiye, gökyüzüne mührü vurdukça dünyaya adalet ve merhamet yeniden gelecek. Milli Teknoloji Hamlesi, Türkiye’nin kritik teknolojilerde tam bağımsızlık yolculuğu. Bu yolculuğun öncüsü, Türk savunma sanayisi oldu. Savunma sanayisinde yerlilik ve millilik Türkiye için mutlak bir zorunluluk. Türk milleti, bu topraklarda 40 yıla yakın bir zamandır terörle mücadele ediyor. Bu mücadelesinde müttefik olması gerekenler maalesef çoğu zaman milletimizin, devletimizin karşısındaki teröristlerin arkasında oldular. İhtiyacımız olan savunma sistemlerini parasını ödesek dahi vermekten imtina ettiler. Savunma sanayisinde neye ihtiyaç duyuyorsak onu yerli ve milli olarak geliştireceğiz, üreteceğiz ve güvenlik güçlerimizin hizmetine sunacağız” şeklinde sürdürdü.

Dinleyiciler arasında özellikle gençlere seslenen Kacır, ülkemizin hayal bile edilemeyen noktalara ulaştığını ve gençlerimizin büyük hayaller kurmaktan vazgeçmemeleri gerektiğini ifade etti. Havacılık ve uzay araştırmaları konusunda yapılacak çalışmaların devam edeceği ve yeni projelerin yolda olduğu müjdesi ile konuşmasını tamamladı.

Ülkemizin ilk astronotu Alper Gezeravcı uzay yolculuğu boyunca dikkat edilen hususları ve yolculuğun amaçlarını anlattığı sunumuyla söyleşiye başladı. Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) yürüttüğü deneysel çalışmalar hakkında bilgi veren Türkiye Uzay Ajansı Yönetim Kurulu Üyesi ve ilk Türk astronot Alper Gezeravcı, “Devletimizin güçlü iradesiyle, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğüyle fazlasıyla hak ettiğimiz uzaydaki yerimizi almaya başladık. İlk defa gittiğimiz bir alanda alnımızın akıyla hedef koyduğumuz bütün deneyleri, bütün hedefleri gerçekleştirerek, hakkını vererek bu görevi tamamlamış halde ülkemize döndük. Astronomi alanında tarihte adından söz ettirmiş birçok Türk var. Devletimizin güçlü iradesi ve desteğiyle yolumuz açık. Atacağınız hiçbir adımda tereddüt yaşamanıza gerek yok. Yapmamız gereken kendimize inandığımız ve bilgili olduğumuz alanlarda elimizden gelenin en iyisini yapmak” dedi. Alper Gezeravcı, ülkemizin ilk astronotu olmak için başvurma süreci, uzay yolculuğunun hazırlık aşamaları, ilk Türk astronot olarak adının açıklanması, yolculuk esnasında uzay üssünde gerçekleştirdiği çalışmalar, uzayda geçirdiği süre boyunca günlük faaliyetler ve roketin dünyaya geri dönmesi ile ilgili tecrübelerini detaylarıyla anlattı.

Alper Gezeravcı uzay yolculuğunu ayrıntılarıyla anlattığı sunumunun ardından, katılımcıların sorularını cevapladı.

Söyleşi Rektörümüz Prof. Dr. Yusuf Yılmaz’ın Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır’a ve Alper Gezeravcı’ya hediye takdimi ile tamamlandı. Söyleşi sonunda katılımcılar sahneye davet edilerek Rektörümüz ve Alper Gezeravcı ile fotoğraf çekildi.

Yoğun ilgi gören programa, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Rize Valisi İhsan Selim Baydaş, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Oruç Baba İnan, Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin, Rektörümüz Prof. Dr. Yusuf Yılmaz, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Dijitalpark Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Tahsin Engin, il protokolü, Üniversitemiz yöneticileri, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

KURUMSAL İLETİŞİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ

Twitter'da paylaş ( 0 )
Facebook'ta paylaş ( 0 )